İdatur Motel » Küçükkuyu

Küçükkuyu

Kazdağları, Assos ve Edremit Körfezi'nin birleştiği özel bir konumda bulunan, Türkiye'nin butik turizm noktalarından Küçükkuyu, Antik Yunan Dönemi'ni, doğal güzelliklerle buluşturuyor. Assos bölgesi ile Edremit Körfezi arasında, Ege Denizi'nin kıyısında yer alan Küçükkuyu'da konaklama imkanları deniz kenarından başlayarak Kazdağları'na kadar ilerliyor. 

Temiz ve berrak deniziyle etkileyen Küçükkuyu'nun havası da dünyanın en temiz havalarından. Oksijeni bol Kazdağları'nın havasıyla kaplı Küçükkuyu, özellikle solunum yollarıyla ilgili rahatsızlıklara iyi geldiğinden sağlık turizminin de önemli bir durağı. 

Küçükkuyu'nun merkezindeki en dikkat çekici alanlardan biri şirin limanı. Kafe, restoran ve balıkçı tekneleriyle çevrili liman, beldenin kalbi niteliğinde. Limandaki kafelerde deniz manzarası eşliğinde içeceğinizi yudumlayıp, dinlenebileceğiniz gibi restoranlarda korfez balıklarını da tadabilirsiniz. Limanın çevresi ise deniz, kum, güneş keyfi için ideal olan birçok kumsal bulunduruyor. Büyük kısmı halka açık olan Küçükkuyu plajları arasında beach club şeklinde hizmet veren mekanların özel plajları da mevcut. Küçükkuyu'daki ilk turistik işletme olan İdatur Motel, geniş yüzme havuzu, tam pansiyon hizmeti ve tecrübesiyle tercih edilebilecek ilk tesislerden biri. 

 

Kazdağları'nın sahil şeridini oluşturan Küçükkuyu'ya gelindiğinde kesinlikle çevredeki eşsiz doğa da keşfedilmeli. Çam ormanları ve şelalelerle kaplı Kazdağları'ndaki doğal güzelliklerden en çok ziyaretçi çekenleri; Şahinderesi Kanyonu, Sarıkız Tepesi, Hasanboğuldu ve Sütuven Şelaleleri. 

Doğal güzelliklerle birlikte Küçükkuyu çevresinde gezilebilecek tarihi köyler de mevcut. Geleneksel taş evleri ve Arnavut kaldırımlı sokaklarıyla bilinen Adatepe ve Yeşilyurt Köyleri'yle beraber Küçükkuyu'ya oldukça yakın mesafedeki Küçükçetmi ise şifalı kaplıcalarıylaa ünlü. 

Turizmle beraber Küçükkuyu'nun önemli geçim kaynaklarından biri olan zeytin ve zeytinyağıyla ilgili üretim şekillerinden, süreçlerine kadar tüm detayları öğrebileceğiniz Adatepe Zeytinyağı Müzesi de görülebilir. Antik Yunan döneminde de önemli bir yerleşim merkezi olan Küçükkuyu çevresinde gezilebilecek tarihi noktalar ise muhteşem manzarasıyla Zeus Altarı ve dev sütunların çevrelediği Assos Antik Kenti.